בטעינה, אנא המתינו...
close

השוואת קרנות פנסיה – איך זה עובד?

הנקודות המרכזיות

א. אובייקטיביות

מחשבון השוואת קרנות הפנסיה מציג תמונה מלאה ומתבסס על הנתונים העדכניים ביותר המתקבלים ממשרד האוצר.

ב. פשטות

תהליך ההשוואה דורש מינימום זמן ואת הפרטים המינימליים שמאפשרים לבצע השוואה איכותית.

ג. אנונימיות

השימוש במחשבון אנונימי ולא מחייב הזנת פרטים אישיים (מלבד למי שמעוניינים בקבלת הצעה).

ד. תכלס

1. המחשבון הראשון שמאפשר להשוות בין קרנות הפנסיה השונות באופן קל, ידידותי ואובייקטיבי, תוך התמקדות ב-3 המרכיבים המרכזיים שמשפיעים על החיסכון שלנו: תשואה, דמי ניהול וגרעון אקטוארי.

2. השוואה משולבת של דמי הניהול, התשואות והמאזן האקטוארי בקרנות הפנסיה מאפשרת קבלת החלטות טובות יותר בבחירת קרן פנסיה.

3. השוואת קרנות פנסיה רק לפי דמי הניהול עלולה לגרום לפגיעה משמעותית בחיסכון העתידי, בגלל שבחלק מהמקרים הקרנות אשר מציעות את דמי הניהול הנמוכים סובלות מתשואות נמוכות או מגרעון אקטוארי גבוה.

4. כל הנתונים המוצגים במחשבון זה מתבססים על נתוני משרד האוצר המופיעים באתר פנסיה-נט.

השוואת קרנות פנסיה - הסבר מפורט

קשה מאוד להשוות כיום בין קרנות פנסיה - תקנונים, זכויות, כיסויים ועוד לא מעט דברים ב"שפה ביטוחית גבוהה" מקשים לעתים גם על אנשי המקצוע המנוסים ביותר לבצע השוואה שכזו.

כתוצאה מכך רוב האנשים משווים בין קרנות פנסיה רק על פי דמי הניהול שהן גובות, אבל התמקדות מצומצמת זו היא בעייתית.

כמו שלא נבחר מכונית או כל מוצר אחר רק לפי המחיר שלהם, גם בקרן הפנסיה יש חשיבות גבוהה מאוד לתמורה שאנחנו מקבלים.

התמורה הזו מתבטאת באיכות ניהול ההשקעות שלנו, וכן בזכויות ובכיסויים שמציעה לנו קרן הפנסיה. בגלל שההשוואה בין הזכויות בקרנות הפנסיה השונות מורכבת, אנחנו מתמקדים במחשבון ההשוואה הזה ברכיבים המספריים של הקרנות: תשואות, דמי ניהול, וגרעון אקטוארי.

א. 3 הגורמים המרכזיים שמשפיעים על התשואה האמיתית של קרן הפנסיה

1. תשואה

עבור הכסף שאנחנו משלמים לקרן הפנסיה (דמי הניהול) אנחנו מקבלים שירות של ניהול השקעות מקצועי שמייצר לחיסכון שלנו תשואה ומגדיל אותו.

וכמו בכל דבר בחיים – גם כאן יש מנהלי כספים טובים יותר וטובים פחות, וההבדלים ביניהם יכולים להתבטא בהפרשי תשואה של עשרות אחוזים לאורך השנים.

הבעיה עם פרמטר התשואה היא שלא ניתן לחזות בוודאות איזו קרן פנסיה תשיג תשואה גבוהה יותר מהאחרות. ועדיין – בדיקה של נתוני העבר מראה שחלק מקרנות הפנסיה מציגות באופן עקבי תשואות גבוהות ולעומתן קיימות קרנות שנמצאות על פי רוב בתחתית טבלת התשואות.

נתון התשואה ברוטו שמוצג במחשבון מתייחס לתשואה הממוצעת ב-3 השנים האחרונות (על פי נתוני משרד האוצר), והוא משקלל בתוכו גם את סעיף "הוצאות ההשקעה הישירות" בקרן הפנסיה.

2. דמי ניהול

דמי הניהול הם הגורם היחיד מבין השלושה שאותו ניתן לחזות בוודאות.

העלויות המצטברות של דמי הניהול יכולות להגיע אף לכשליש מסך החיסכון (ללקוחות המשלמים את דמי הניהול המקסימליים).

מצד שני, קיימת בשנים האחרונות מגמת ירידה בדמי הניהול בקרנות הפנסיה, וחוסכים שמודעים לכך יכולים להפחית באופן משמעותי את דמי הניהול שהם משלמים ולחסוך הרבה מאוד כסף.

נתון דמי הניהול המוצג במחשבון מתייחס לדמי הניהול שהזנתם, בהשוואה לדמי הניהול הממוצעים בשנה האחרונה בקרנות הפנסיה האחרות (בהתאם לנתוני משרד האוצר).

בקרנות הפנסיה של מיטב דש והלמן אלדובי ( "קרנות פנסיה ברירת מחדל") דמי הניהול המוצגים במחשבון הם דמי הניהול שמציעות היום הקרנות לכל החוסכים.

3. עודף/גרעון אקטוארי

הגורם השלישי שמשפיע על החיסכון לפנסיה הוא המאזן האקטוארי של קרן הפנסיה, מושג מציק למדי שמצליח לבלבל ולהפחיד רבים מאיתנו.

אז מה זה מאזן אקטוארי?

קרן הפנסיה כוללת גם שני ביטוחים – ביטוח שארים וביטוח נכות, שמכסים מקרים של מוות או אובדן כושר עבודה של החוסך.

עבור הביטוחים האלה משלמים החוסכים כל חודש לפי מפתח שמגדיר משרד האוצר, וסך התשלומים האלה משמש את קרן הפנסיה, בכל חודש, לתשלום קצבאות הנכות והשארים לחוסכים שנמצאים במצב של אובדן כושר עבודה, לאלמנות וליתומים.

אם סך תשלומי החוסכים עבור הביטוחים ברבעון מסויים גבוה יותר מהכספים ששילמה קרן הפנסיה לקצבאות – הקרן נמצאת בעודף אקטוארי והכספים העודפים מועברים לחשבונותיהם של החוסכים.

ומצד שני, אם סך תשלומי החוסכים עבור הביטוחים ברבעון מסויים נמוך יותר מהכספים ששילמה קרן הפנסיה לקצבאות – הקרן נמצאת בגרעון אקטוארי והכספים החסרים נגרעים מחשבונותיהם של החוסכים.

המאזן האקטוארי מחושב אחת לרבעון ויכול להשפיע באופן משמעותי על התשואה נטו של כספי החיסכון בקרן הפנסיה.

נתוני המאזן האקטוארי המוצגים במחשבון מתבססים על נתוני משרד האוצר.

ב. מסלולי ההשקעה בקרן הפנסיה

גורם נוסף שמשפיע באופן משמעותי על התשואה של כספי החיסכון שלנו הוא מסלול ההשקעה אותו אנו בוחרים.

לדוגמא, התשואה ב-15 השנים האחרונות של קרנות הפנסיה במסלולי ההשקעה המנייתיים הייתה גבוהה בעשרות אחוזים מהתשואה שלהן במסלולי ההשקעה מבוססי האג"ח.

מחשבון השוואת קרנות הפנסיה של savey מאפשר לכם להשוות את ביצועי מנהלי הקרנות בכל מסלול השקעה, כדי שתוכלו לבחור את הקרן הטובה ביותר במסלול ההשקעה הספציפי שלכם.

הערה – בחירת מסלול ההשקעה המתאים יכולה להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלכם באופן משמעותי. אתם מוזמנים לקרוא על כך עוד במדריך "עושים סדר בפנסיה".

ג. השוואת קרנות פנסיה – אופן החישוב

כדי לאפשר השוואה קלה ומדויקת ככל האפשר, שילבנו במחשבון שלנו את נתוני קרנות הפנסיה כפי שהם מופיעים באתר פנסיה נט של משרד האוצר, ואת הנתונים האישיים שלכם.

הנוסחא הסופית בודקת את התשואה בקרן הפנסיה ובמסלול ההשקעה שלכם, ומפחיתה ממנה את דמי הניהול ששילמתם בפועל ואת הגרעון האקטוארי של הקרן.

בעת חישוב דמי הניהול האמיתיים ששילמתם, ובגלל שדמי הניהול נחלקים לשני סוגים – דמי ניהול מההפקדה ודמי ניהול מהחיסכון, אנחנו לוקחים בחשבון גם את סכום החיסכון ואת סכומי ההפקדות, וכך מקבלים את ההשפעה האמיתית של דמי הניהול על החיסכון שלכם.

חשוב לשים לב שבניגוד לתשואות ולגרעון האקטוארי, אשר זהים לכל החוסכים באותם קרן הפנסיה ומסלול ההשקעה, דמי הניהול שמשלם כל חוסך משתנים בהתאם להסכם שיש לו עם קרן הפנסיה.

כדי להשוות בין דמי הניהול שאתם משלמים בפועל לדמי הניהול בקרנות הפנסיה האחרות, השתמשנו בדמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה האחרות. בהחלט יכול להיות שתצליחו להשיג תנאים טובים יותר בקרנות אלה, דבר שיכול לשפר אף יותר את התשואה הפוטנציאלית בקרן המתחרה.

הנוסחא בה השתמשנו לחישוב התשואה נטו בקרן הפנסיה היא:

נוסחא

ד. מהו מדד השירות בקרנות הפנסיה ואיך הוא משפיע על ההשוואה?

משרד האוצר בודק באופן שוטף את רמת השירות בקרנות הפנסיה השונות לפי 3 פרמטרים:

1. שביעות רצון והמלצת לקוחות.

2. תלונות הציבור.

3. זמני מענה טלפוני.

מדד השירות מבוסס על שקלול הציונים של כל קרן פנסיה ב-3 הפרמטרים ומוצג במחשבון השוואת קרנות הפנסיה לצד שם הקרן.

לדעתנו חשוב לקחת בחשבון את ציוני מדד השירות בעת בחירת קרן פנסיה, אך בעדיפות משנית לנתון התשואה נטו.

ה. מה זה savey? האם אתם אובייקטיביים? איך אתם מרוויחים כסף?

1. מה זה savey?

savey הוא מיזם אינטרנטי חברתי-כלכלי עצמאי, שנועד לעזור לאנשים לקבל החלטות כלכליות נכונות, בעולם המורכב של הפנסיה והביטוח.

החזון שלנו הוא עולם כלכלי יעיל ושיוויוני יותר, באמצעות מתן מידע אובייקטיבי, מועיל וברור, לצד כלים תומכי החלטה פשוטים, זמינים וחינמיים.

2. האם אתם אובייקטיביים?

כן. savey הוא מיזם עצמאי לחלוטין, שאינו נמצא בבעלות או בשותפות עם חברת ביטוח או סוכנות ביטוח כלשהי, ולכן אנחנו יכולים להישאר אובייקטיביים באמת קראו עוד עלינו).

3. איך אנחנו מרוויחים כסף?

כל המידע והכלים שבאתר נגישים לכולם ובחינם.

כדי לעזור לכם לעשות את השינויים הנדרשים במוצרי הפנסיה והביטוח שלכם, אנחנו מאפשרים לכם לקבל הצעות אטרקטיביות מסוכני ביטוח מומלצים, או ישירות מחברות הביטוח.

בכל פעם שאתם מבקשים לקבל הצעה מסוכן ביטוח, או חברת ביטוח אנחנו מקבלים מהם תשלום.

כדי שנוכל להישאר אובייקטיביים לחלוטין, התשלום שאנחנו מקבלים מכל הספקים איתם אנחנו עובדים בכל מוצר אחיד לגמרי.

כך, בזכות התחרות בין הסוכנים והחברות אתם מקבלים הצעות מעולות, לנו אין אינטרס "לדחוף" לכם מוצרים ואתם יכולים לקבל החלטות חכמות באמת.

ו. ערכתי את ההשוואה בין קרנות הפנסיה, מה עכשיו?

1. הקרן שלכם בין 5 הקרנות המובילות?

כל הכבוד, אתם לא צריכים לעשות יותר מדי. אתם בהחלט יכולים להישאר עם הקרן שלכם ולהמשיך לבדוק אותה פעם בשנה-שנתיים כדי לראות שהמצב ממשיך להיות טוב.

לא לשכוח כמובן לוודא שמסלול ההשקעה שאתם נמצאים בו בקרן הפנסיה הוא אכן המסלול המתאים לגילכם ולהעדפת הסיכון שלכם.

2. הקרן שלכם בין לא נמצאת בין 5 הקרנות המובילות?

לדעתנו, שווה לכם בהחלט לצאת לסיבוב שופינג קצר – לבקש הצעה מאחת הקרנות המובילות (או יותר), ולשקול ברצינות לעבור לקרן שבה התשואות טובות יותר.

גם כאן חשוב לוודא שמסלול ההשקעה שאתם נמצאים בו בקרן הפנסיה הוא אכן המסלול המתאים לגילכם ולהעדפת הסיכון שלכם.

שימו לב – במידה שמצבכם הבריאותי הורע מאז שהצטרפתם לקרן הפנסיה הנוכחית שלכם, צריך לבדוק טוב בעזרת איש מקצוע האם באמת כדאי ומשתלם לכם לעבור לקרן אחרת. בחלק מהמקרים עדיף להישאר באותה קרן הפנסיה כדי לשמור על הכיסוי הביטוחי ולהימנע מהחרגה של המצב הבריאותי החדש.